Výletník

Přihlášení Vzhled stránky

Jizerské hory na lyžích nebo pěšky

Březen 2005
21
22
23
24
25
26
27
28
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Kdy 4.-6. 3. 2005
Kde Janov nad Nisou
Pořádá Ivca
Sraz 17:30 Černý most autobusovem nadrazi na nastupišti č.6
Celkem dní: 2
Typ zvýrazněná
Vloženo dne 11.2.2005
Vložil Gladiola
Obtížnost nespecfAhoj Vyletnici, brezen je hezky jarni mesic a tak v tomto terminu neni od veci udelat nejaky prvni Jarni vejslap, ktery samozrejme nemusi byt tak dlouhy, podle sil, nalady a chuze se to muze prizpusobit, jak uz to vsichni znate, nikoho do niceho nenutim. Ubytovani v teto lokalite se da sehnat za 200 Kc na noc, coz opravdu neni tak zle. Jelikoz je na horach jeste spousta snehu, tak bude nejlepsi to udelat jako vylet na bezkach, ale samozrejme  neni problem udelat vylet i pro pesaky a nelyzare, nebo eventuelne v se vydat na sjezdovky, protoze sjezdovek je tam vsude kolem pekna spousta.

Doprava muze byt samozrejme individualni, staci, kdyz najdete penzion Milada v Janově nad Nisou. Odjezd se ještě může změnit podle toho, jaký spoj vybereme. Kapacita je zde zda se omezena, takze davam vam try tydny na rozmyslenou, hlaste se prostrednictvim internetu, smsek, emailu na Gladiola@centrum.cz nebo 604242519

S pozdravem Ivca

 

Z Bedřichova na Černou horu, Holubník a Ptačí kupy (28 km)

Bedřichov MHD – Nová Louka (3,5km) – Blatný rybník (4km) – Kristiánov (7,5km) – Rozmezí (10,5km) – Sněžné věžičky (12km) Černá hora (13,5km) – sedlo Holubníku (16km) – Ptačí kupy (19km) – rozcestí Pod Ptačími kupami (20km) – Hřebínek (21,5km) – Nová Louka (24,5km) – Bedřichov MHD (28km).

 

Od konečné stanice MHD v Bedřichově půjdeme po asfaltové silničce okolo Lesní chaty, pod níž stávala v dávných dobách Wanderova sklářská huť (1598-1807). V letech 2001-2002 zde byl proveden archeologický výzkum, během něhož byla nalezena řada předmětů připomínajících někdejší činnost. U hájovny silnice vstoupí do lesů a pokračuje až na Novou Louku. O málo delší je žlutě značená cesta k Nové Louce, která se vyhýbá silnici a sleduje lyžařskou magistrálu, můžeme si tudíž vybrat.

Také na Nové Louce byla v letech 1756-1817 provozována sklářská huť. Dodnes zde zůstal panský dům, proměněný Clam-Gallasy na lovecký zámeček. Dnes je Nová Louka nejen významnou křižovatkou turistických cest, bývalý zámeček pak vyhledávaným místem odpočinku a občerstvení.

Od Nové Louky téměř dohlédneme k Blatnému rybníku – dojdeme k němu za deset minut. Blatný rybník byl založen již v r. 1780 a sloužil k pohonu panské pily. Pila pracovala devadesát let a zanikla v šedesátých letech 20.století, kdy byla zbořena. Modře značená cesta míjí na návrší stojící Tetřeví kámen s křížem a zakrátko dosáhneme Kristiánova.

Kristiánov vznikl jako sklářská osada r. 1775 a byl pojmenován po majiteli panství Kristiánu Filipovi Clam-Gallasovi. Roku 1882 byla výroba skla zastavena a po pěti letech vyhořela sklářská huť. Shořel i panský dům, který tu stál až do roku 1938, když předtím sloužil jako ubytovna Horského spolku a KČST. Dodnes nám tu zůstal zajímavý hřbitůvek a historická expozice v tzv. Liščí boudě, zřízená Muzeem skla a bižuterie v Jablonci n.N.

Pokračujeme Kristiánovskou cestou na Rozmezí. Při cestě stojí granitový pomník dřevaře Jägera, který zde byl těžce zraněn převrácenými saněmi naloženými dřevem. Stalo se to v lednu 1927. Jako Rozmezí je přeneseně označováno nejvyšší místo Kristiánovské cesty. Název je však spojen s místem, kde se stýkaly hranice tří panství (Frýdlant, Liberec a Smržovka). Plochý hraniční kámen označující toto místo se nachází nedaleko, vpravo od cesty.

Na Rozmezí odbočíme doleva po žlutých značkách k Černé hoře. Nejdříve dojdeme do sedélka s rašeliništěm Vánoční louky, kde doporučujeme odbočit doprava k bizarním sklaním útvarům Sněžných věžiček. Jsou vzdáleny asi jeden kilometr a musíme se od nich zase vrátit. Je z nich hezký rozhled na Jizerské hory a Krkonoše. Sněžné věžičky se nacházejí na temeni hejnické Černé hory, zatímco vyšší vrchol se nazývá kristiánovskou Černou horou. Ten ale rozhled neskýtá. Nedaleko nejvyššího bodu Černé hory se nachází zajímavá skalka Čertova odpočinku. Ta neupoutá vyhlídkou, nýbrž zvláštním, rozbrázděným tvarem a čertovskou pověstí.

Z Černé hory strmě sestoupíme do sedla Holubníku, kde stojí ochranný přístřešek zbudovaný členy Horské služby. Ze sedla vede červeně značená cesta rozložitým hřbetem Hejnického hřebenu. Dříve cesta vedla jen úzkým průsekem v nekonečných lesích. Holubník je nedaleko a na jeho vrcholovou skalku vystoupíme krátkou odbočkou. Naskytne se nám odtud rozhled na Jizerské hory.

Blízké Ptačí kupy jsou mnohem skalnatější, cesta přes vrchol prochází úzkou průrvou. Vpravo, poblíž cesty, na boční straně balvanu, se nachází tzv. Mützelův obrázek, připomínající přestřelku s pytláky, při níž byl r. 1866 těžce postřelen hajný Ferdinand Mützel.

Z Ptačích kup krátce sestoupíme SZ na silnici a po ní dojdeme na známou křižovatku cest, zvanou Hřebínek, kde stojí občerstvovací kiosek. O sobotách a nedělích se sem sjíždějí desítky cyklistů, v zimě pak lyžařů-běžkařů. My se z Hřebínku vydáme se zelenými značkami po silnici zpevněné panely i asfaltem zpět na Novou Louku a do Bedřichova.

Vhodné pro: všechny, nováčky, aktivní členy, děti >12, dospělé pouze, výletníky, lyžaře, běžkaře, dobrodruhy, sportovce, Petra

Kdo se zúčastní (4):   Zuzka*, obrázek výletníka Ondra, obrázek výletníka Gladiola, obrázek výletníka Zbynek

* Anonymně

Vytisknout pozvánku Poslat pozvánku Galerie

Napsat komentář

21.2.2005    Zbyněk
Máme dvě noci
Před chvílí jsem se dozvěděl, že v Miladě můžeme přespat i v pátek. Je ale potřeba znát co nejdřív definitivní počet lidí, takže dávám poslední šanci do tohoto pátku. Zatím mám rezervováno deset míst.
Odpovědět
Reklama
21.2.2005    Ondra

Vzhledem k tomu, že jsem organizačně nezvládl obtelefonování hotelů, nabízím aspoň páteční odvoz autem až k hotelu. Pro 3-4 lidi(podle toho, jestli pojede ještě Zuzka, nebo ne)
Odpovědět
18.2.2005    Zbyněk
Hlaste se
Zatím se mi podařilo sehnat volná místa v penzionu Milada v Janově nad Nisou ( http://www.ceskehory.cz/objekty/hotelmain.asp?ID=2077 ). Cena je 300 Kč s polopenzí, předpokládám, že si dáme aspoň večeři, cena bez jídla je cca 200 Kč. Je možné, že nakonec vyrazíme až v sobotu, v každém případě se hlaste co nejdřív mně nebo Ivče. V pátek se dá z Prahy vyrazit i po páté hodině.
Odpovědět
7.2.2005    Ondra
Přechod Jizerek
Ahoj Ivčo. 28 kilometrů je celkem dost. Tedy né že bych to neušel, a i přesto, že na to máme celý den, nerad bych se honil. Navíc bych chtěl přesvědčit i méně zdatné jedince. Myslím si, že se nemusíme vracet zpět přes Novou Louku do Bedřichova na MHD. Můžeme sejít do Hejnic, odkud to jezdí každou hodinu s přestupem v Liberci do Prahy. Např:

5.3.
Hejnice
Raspenava
Liberec
Liberec,,aut.nádr. MHD
Praha,,Černý Most


17:05
17:40

19:10

16:56
17:13

18:00


7 : zastavuje jen pro výstup

Os 26220 specifický způsob odbavování cestujících
Os 5429 úschova během přepravy a přeprava zásilek (tratě ČD) vlak veze přímý vůz (vozy)
Přesun asi 8 min
154420 142 hod 14 min, 122 km, 40,- Kč (neúplná cena) / 28,- Kč (neúplná cena - s použitím Karty Z)


jede denně

Odpovědět
4.2.2005    Ondra
Zbynek
Ano, už jsme tam byly na zásnubní cestě ze Zuzkou a autobus z Jablonce jezdí mnohem častěji než z Liberce. Je to tam pěkný. Mimochodem přemýšlíme že se zůčastníme. 50% Zuzka, a 75% já.
Odpovědět
1.2.2005    Zbyněk
Doprava
Co se týče dopravy, měl bych užitečnou radu, jak to dělají Jablonečáci a návštěvníci Jizerek. V Rychnově u Jablonce Nad Nisou, který je na trati Turnov- Liberec, lze přestoupit na autobus MHD, který jede 17x denně až do Bedřichova. Koukal jsem na návaznosti a v pátek by možná stačilo jet v 16:50 busem z Černého Mostu. Musím ale ještě ověřit, jestli MHD čeká na vlak.
Odpovědět

Starší zprávy