Výletník

Přihlášení Vzhled stránky

Vycházky

Vycházky bývají fyzicky nenáročné, často na 2-4 (výjimečně 5) hodin a je to velmi dobrá příležitost poznat ostatní a pořádně si poklábosit.

K vycházce není potřeba žádné vybavení, maximálně sportovní oblečení a obuv, při vycházce ve městě stačí běžné odění.

Další otázky


Celodenní akce

Mohou být už náročnější (delší procházka může mít 15-25km), ale nikdy se "nikam neženeme". Součástí výletů může být návštěva hradů a zámků a jiných zajímavostí.

Srazy bývají ráno, může být i v časných ranních hodinách (6.hod), ale průměrně je to kolem 8.hodiny. Velmi záleži na dopravě, čas je tedy určen podle odjezdu autobusu nebo vlaku. Proto je vhodné přijít na sraz včas.

S sebou na celodenní výlet: sportovní oblečení a dobrou, nejlépe pevnou obuv (nejsou vhodné sandále, protože se v nich dělají puchýře), a většinou baťůžek s občerstvením, doporučené náhradní prádlo, v letních měsících i plavky, protože je možné se zastavit u nějaké vodní plochy pro osvěžení. Doporučuje se vzít i mapa příslušného místa, kdyby výletník zabloudil (jednu mapu by měl mít organizátor), nebo aspoň mobilní telefón (je-li k dispozici)

Další možnosti jsou čistě na výletníkovi. Jsou tací co si sebou berou několik map, kompas, baterku apod. a jsou tací, kteří do výbavy přibalí 3 lahváče.

Další otázky


Vícedenní akce

Vícedenní akce, pokud se nejedná o trampování mají většinou výhodu, že nocování probíhá ve větším pohodlí v hotelu, penzionu, nebo na chatě některého výletníka. Někdy je toto místo dobrým zázemým, kde si výletník může odložit svou bagáž a na výlet(y) výrážet s minimem potřebných věcí.

S sebou na vícedenní akci: (nejedná se o tramp) Postačí většinou spacák a karimatka. I když nocleh může nabízet spaní v postelích, nelze na to vždy spoléhat a (nejsou-li lůžka rezervována dopředu) proto jich nemusí být dostatek. K výbavě shodné pro celodenní výlet je nutné přibalit jídlo a případně další předměty denní potřeby, ne vždy se totiž lze spoléhat, že v každém zařízení se nachází např. sprcha. O podrobnostech se výletník může víc dozvědět v pozvánce na příslušnou akci.

Oslavy a pařby

Co se ohnivé vody týče, záleží na organizátorovi, jestli akce má povahu putovní, nebo oslavy. Na pařby je možné (podle chuti, případně po domluvě) vzít i nějaké občerstvení ve formě např. masa pro grilování, kuřat, buřtů, brambůrků, tyčinek, ingredience na chlebíčky a pokud se někdo libuje v experimentování nebo zná nějaké speciality, tak případně i nějaké ingredience na tajemná jídla a nápoje. Fantasii se meze nekladou.

Pokud jsi vlastníkem kytary a umíš na ní hrát, je pro tebe povinností ji vzít s sebou! Zejména pokud se jedná o oslavy nebo pařby. Oslavy mají většinou podobu komorní, nebývá součástí programu reprodukovaná hudba, raději dáváme přednost "lidovému umění". Takže to co platí pro kytaru, platí pro jakýkoliv jiný hudební nástroj. A samozřejmě vítán je jakýkoliv organizovaný program, například soutěž, scénky, divadelní výstup, zpěv, atd.

Další otázky


Puťáky a trampování

Puťák se většinou vyznačuje noclehem v přírodě, tj ve stanech, nebo pod širákem. Svou povahou připomíná celodenní akci, tj je určena trasa z bodu A do bodu B, avšak není nutné ji zvládnout za jeden den, ale je rozpočítána do více dnů. V plánu jsou místa na přespání, které nemusí být nutně v kempech, už se objevily případy přespání na zřícenině hradu udržované soukromou společností, nebo dokonce v lese pod skalami v CHKO (i když se to nesmí :o) ). Při vícedenních akcích je nutné počítat s minimálním pohodlí (v lese se nevyskytují sprchy, ani záchod, když máme štěstí, tak poblíž je studánka).

S sebou na puťák: Platí vše jako na celodenní akci. Výletník by si měl přibalit spacák (teplý ale dobře skladný), karimatku, stan (nebo je dobré se domluvit s někým, kdo má ve stanu místo), ešus, něco na vaření, lahev vody (nebo prázdné, pokud lze spoléhat na přísun pitné vody během cesty), potraviny vhodné na vaření v přírodě, baterku, dále se doporučuje vzít lékarničku - samozřejmě nikdo nikoho nenutí tahat sebou brašnu s červeným křížem, ale aby byla k dispozici nějaká ta náplast, obvaz, atd. . U oblečení věci na více dnů, náhradní oblečení. Doporučuje se i pevnější obuv, víc odolnější než u celodenní akce.

Chapeme, že tolik narvat do batohu je nadlidský úkol. Vhodné jsou krosny (mají ale těžkou konstrukci), vhodnější větší batohy s popruhem na břiše a pod krkem, dobře utažený (pak nebolí ramena). Výletník by měl mít obě ruce volné.

Na puťák je možné vzít i ohnivou vodu, i něco pro zábavu u večerního ohně, tj kytaru, i jiné hudební nástroje, ovšem kdo je takový nadšenec aby s sebou tyhle věci tahal ;o)

Další otázky


Vodáctví

Minimálně jednou do roka je i vodácká akce, neboli prostě "voda". Organizace takového počinu je už komplikovanější. Předem je nutné zamluvit lodě (výletnící s vlastní lodí mají samozřejmě v tomhle nespornou výhodu). Snažíme se využívat služeb levných ale spolehlivých půjčoven. Ceny za loď (převážně kánoe) bývají v průměru 120-200 Kč na loď na den, pokud se akce koná tři dny (pa, so, ne), je tedy nutné počítat s 360-600Kč. K tomu se musí připočítat dopravné na lodě které v průměru vychází na 1-2 Kč na kilometr, což je zhruba 150 Kč pro běžné vzdálenosti (tato suma vznikla z běžné částky 8 Kč na kilometru dělené počtem lidí kterých bývá kolem osmi)

Většina půjčoven vyžaduje složení zálohy, proto bývá před takovou akcí záloha vybírána. Je to také převzetí závazku, protože přihlášení na akci často bývá kvůli "docela velkému rozpočtu" závazná.

Používáme většinou plastové nerozbitné kánoe, takže není třeba se obávat nákladů, které by vznikly rozbitím lodě na kamenech (jeden majiteln půčovny mi řekl, že na takové lodi bych musel pěkně dlouho a tvrdě "rajtovat" aby se v ní udělala díra). Tyto lodě však mají tu nevýhodu, že jsou těžké.

Řeka a trasa sjíždění bývá volena při stupni ZWC a WW I. Eventuelně lze i WW II, ale pouze speciálně pro zájemce, kteří nejedou vodu prvně. Ideálním plavbou pro nováčky je pomaleji tekoucí říčka, občas peřejka, málo kamenů, průměrný počet jezů (jezy jsou vhodné místo krátkého odpočinku, a pokud je v blízkosti kemp a hospoda, tak se dá relaxovat tam). Důležité na vodácké akci je hlavně pohoda, a dobrá nálada.

Po příjezdu na místo startu, sbalení a výpravě lodí se většinou lodě jednotlivě vydávají na řeku a plavat mohou libovolně. Není podmínkou se držet pospolu, ale také není vhodné ujíždět někam dopředu. Ideální jsou lodě ve dvojicích, kdyby se náhodou něco stalo (a taky se při jízdě dá dobře kecat). Podmínkou je akorát na významných místech počkat na ostatní (významným místem se rozumí například jez, nebo zajímavá vodácká hospoda, k večeru nejbližší kemp). Na jezech by se výletníci měli chovat přehnaně opatrně, zbytečně neriskovat. Není hanbou loď přenést, i přesto, že "támhle na kraji to odsud vypadá sjízdný". Takovým dobrým ukazatelem jsou vodácí v okolí. Pokud např. jez sjíždějí i kánoe, ve kterých sedí rodinka s dvěmi dětmi a nemají nejmenší problém, nemusím váhat. I když se to zdá přehnané, tak pořád je lepší přehnaná opatrnost, než potom volat RZS a provádět záchranu tonoucího. Při sjíždění jezu u nováčků doporučují (pokud jez nevypadá tak idálně) jezdit v singlu. Vyndat volně ležící věci, případně vyndat obě konve (loď je pak po převrhnutí a vylití vody lehčí).

Co s sebou na vodu: U vodáckých akcích jsme hodně omezeny kapacitou konve (barelu, sudu). Pro přiblížení, do konve se bude vejít jen tolik věcí, kolik se vejde zhruba do školního batohu, nebo školní aktovky. Pro vodáky, kteří potřebují větší prostor lze objednat navíc i vak. Rozhodně není radno s sebou brát krosnu, ani batoh větší, nejen že to svádí naplnit jej více věcmi, ale nezapomínejme, že i batoh sám se musí do konve vejít (železný rám krosny se do konve nacpat nedá). Krom toho se do konve musí vejít spacák, karimatka a stan (eventuelně lze právě stan a karimatku složit do vaku).

Mezi povinné vybavení patří plavky a pevné boty do vody. Pevné je myšleno naprosto vážně. Boty by měly mít zejména pevnou podrážku kvůli ostrým kamenům v řece. Ideální jsou plátěnky s pevnou gumouvou podrážkou. Nedoporučuje se brát plážové sandále, jednak neplní svou funkci a jednak mají tendenci se rychle ztrácet. Vůbec se nedoporučuje brát holínky, po naplnění vodou je to totéž jako si na nohy přivázat dvě železné koule. Pro chození ve vodě i po souši je nutné počítat s dvěma páry bot.

Vše se musí vejít do konve. Konev bývá těsná, takže by do ní teoreticky nemělo téci. Prakticky to tak ideální nění a tak věci, které se nekamarádí s vodu musí být ještě zabaleny v nějakém nepromokavém obalu (peníze, doklady, mobil, hodinky, foťák). Jestli mi trošku navlhnou tepláky není až taková tragedie jako když mi navlhne mobilní telefon. Na lodi to sice vypadá bezpečně a kdejaký cákanec se do konve jen tak nedostane. Jakmile se ale loď otočí dnem vzhůru, veškerá síla vody se projeví na těsnění konve a to nemusí vždy být v ideální kondici.

Vodáctví je nádherný zážitek, ale také spousta pravidel a doporučení, nelze vše obsáhnout v jednom odstavečku. Takže kdo má zájem ať nalistuje něco o vodáctví pro začátečníky. Doporučuji také přečíst si tento článek.

Pro vodáctví existuje ještě jedna podmínka a to, každý výletník, který chce sjíždět vodu musí umět dobře plavat!

Další otázky


Lyžování

V současné době nemáme žádné zkušenosti s organizováním lyžařských akcí. Kdo by chtěl něco takového organizovat, nechť se ozve

Další otázky